LogoUputstva za rad u aplikaciji COBISS Lib

1 Uvod

Nova generacija programa COBISS Lib je internet aplikacija sa istim funkcionalnostima koje ima i COBISS3, ali sa novim korisničkim interfejsom. Aplikacija radi u običnim internet pregledačima i može se koristiti na različitim uređajima, čak i na tabletima i mobilnim telefonima.

COBISS Cat je odvojena aplikacija. Više o njoj možete pročitati u uputstvima Uputstva za rad u COBISS Cat.

Istovremeni rad u COBISS3 i COBISS Lib

Još neko vreme biće omogućen rad u COBISS3 i COBISS Lib, što znači da se promene i postupci koji su izvedeni u COBISS3 vide i u COBISS Lib i obratno.

Za prijavu u COBISS3 ili u COBISS Lib koristimo isto korisničko ime, ali u obe aplikacije ne možemo da se prijavimo istovremeno.

U nastavku su predstavljeni:

1.1 Prijava u COBISS Lib

COBISS Lib je internet aplikacija. Uslov za rad su dobra veza sa internetom i upotreba jednog od najčešće korišćenih internet pregledača (npr. Chrome, Firefox, Edge…).

U aplikaciju COBISS Lib možemo da se prijavimo sa početne stranice na linku https://sr.cobiss.net/bibliotekari-lat.htm gde u odeljku COBISS Lib izaberemo opciju Prijava u pravo okruženje. Upišemo akronim ili naziv biblioteke, a onda sa padajućeg spiska izaberemo svoju biblioteku.

U COBISS Lib možemo da se prijavimo i tako što u internet pregledač upišemo internet adresu https://cs.cobiss.net/clib/akronim/ gde kao akronim upišemo akronim svoje biblioteke, npr. za Mariborsku biblioteku s akronimom SIKMB internet adresa za prijavu glasi https://cs.cobiss.net/clib/sikmb/.

Nakon klika na link prikazaće se prozor za prijavu u COBISS Lib u koji upišemo korisničko ime i lozinku koji su isti kao i za rad u COBISS3:

Prozor za prijavu u COBISS Lib

Privilegije za rad su takođe iste kao i prilikom rada u COBISS3 pravom okruženju.

Saveti

Prečicu za pristup aplikaciji COBISS Lib možemo da sačuvamo u omiljene, odnosno na radnu površinu (desktop) za brži pristup prijavi.

COBISS Lib je PWA aplikacija (Progressive Web Aplication) koja omogućava da se kao internet aplikacija instalira na uređaj klikom na ikonu za instalaciju aplikacije (Install app) u URL redu internet pregledača. Ovako instaliranu aplikaciju možemo koristiti kao bilo koju drugu aplikaciju. U internet pregledaču Firefox ova opcija za sada nije dostupna.

Instalacija COBISS Lib kao aplikacije


Upozorenja

Dozvola za iskačuće prozore (pop-up) u COBISS Lib: Za izvođenje svih postupaka u aplikaciji COBISS Lib (npr. pripremu ispisa) u internet pregledaču Firefox treba obavezno omogućiti iskačuće prozore (eng. pop-ups) za internet adresu aplikacije COBISS Lib. U drugim internet pregledačima ovo podešavanje je povremeno potrebno nakon instalacije novih verzija internet pregledača; zavisi od osnovnih podešavanja internet pregledača.

Vreme neaktivnosti u COBISS Lib i automatska odjava: nakon sat vremena neaktivnosti u COBISS Lib bićete automatski odjavljeni iz aplikacije.

1.2 Instalacija servisa COBISS DGW

Da biste koristili periferne uređaje, kao što su štampači, RFID ploče, fioka kase itd, biblioteka mora da instalira servis COBISS DGW. Ovaj servis omogućava komunikaciju između aplikacije COBISS Lib i perifernih uređaja.

U nastavku je pregled uređaja i usluga koje biblioteka koristi, odnosno nudi svojim korisnicima. Za svaku je u stupcu SERVIS COBISS DGW navedeno da li je instalacija obavezna ili ne.

Usluga/oprema biblioteke Servis COBISS DGW Parametar u COBISS DGW Napomena
Štampači (nalepnice, ispisi, reversi/računi) DA / Usputno štampanje reversa, računa, nalepnica, ispisa…
Čitači bar-kodova NE
Fiskalizacija računa DA Edit TaxSI Instalacija sertifikata za fiskalnu kasu u COBISS DGW
Samo negotovinsko podmirivanje potraživanja van biblioteke NE
RFID uređaji – građa DA Manage Local Devices (RFID_book)
RFID uređaji – članske karte DA Manage Local Devices (RFID_card)
RFID – inventarisanje IZUM DA Manage Local Devices (RFID_book)
Fioka kase DA
Table za potpisivanje DA
Bezbednosna vrata NE
Knjigomati NE
Paketomati NE
Štampanje/slanje/izvoz ili uvoz/čuvanje dokumenata i ispisa DA Primer postupaka: uvoz e-dokumenata, slanje računa u računovodstvo, izvoz podataka za nalepnicu/RFID čip…
Štampanje svih ispisa samo iz .pdf formata NE
VALÚ DA Edit Valú Instalacija sertifikata i podešavanja za Valú u COBISS DGW
POS terminal DA Manage Local Devices (POS)
Urbana DA

Postupak instalacije servisa COBISS DGW i uređivanje podešavanja opisani su u uputstvima Instalacija i podešavanje servisa COBISS DGW.

Upozorenja

Na instalaciju servisa na radnu stanicu neophodna su administratorska prava. Za uređivanje pojedinačnih podešavanja u COBISS DGW administratorska prava nisu potrebna.

Servis COBISS DGW je na raspolaganju samo za operativni sistem Microsoft Windows. Servis ne može da se instalira na mobilne uređaje, stoga sa tih uređaja nije omogućeno neposredno štampanje, podmirivanje potraživanja itd.

Ako koristimo mrežne štampače ili server za štampanje, za prijavu u Cobiss3JettyService moramo da koristimo korisničko ime i lozinku domena. Ovo možemo da uredimo tokom instalacije servisa COBISS DGW u skladu sa uputstvima Instalacija i podešavanje servisa COBISS DGW.

Instalacija servisa COBISS DGW i unutar servisa instalacija digitalnog sertifikata iz direktorijuma C:\Cobiss3Files\cert obavezna je ako je biblioteka obveznik za fiskalizaciju računa i ako želi da podmiruje potraživanja u COBISS Lib. Postupak je opisan u uputstvima Instalacija i podešavanje servisa COBISS DGW.

Ako promenite podešavanja u servisu COBISS DGW (npr. instaliramo digitalni sertifikat za fiskalizaciju računa), neophodno je da se ponovo prijavimo u COBISS Lib.

1.3 Rad sa datotekama

Rad sa datotekama u aplikaciji COBISS Lib odvija se u skladu sa funkcionalnostima internet pregledača. Tako u postupcima u kojima nam je potrebna datoteka (npr. Ažuriraj podatke o članovima – uvoz), u prozoru Izbor datoteke dugmetom Izaberi datoteku… tu datoteku potražimo i sa lokacije na kojoj je sačuvana povučemo i pustimo u okvir predviđen za to.

U postupcima u kojima se kao rezultat kreiraju datoteke (npr. Ažuriraj podatke o članovima – izvoz ili opcijom Izvezi u tekstualnu datoteku u pretraživačima), određujemo ili menjamo lokaciju čuvanja i upišemo naziv prenete datoteke, što zavisi od podešavanja internet pregledača. Podrazumevana lokacija za čuvanje datoteka je najčešće direktorijum Preuzimanja, tj. Downloads, a datoteka obično ima naziv koji nam je ponudila sama aplikacija tokom prenosa.

Podešavanje internet pregledača da korisnik prilikom prenosa može da izabere lokaciju i upiše naziv datoteke

U podešavanjima internet pregledača potražimo opciju Downloads, tj. Preuzimanja i onda označimo funkcionalnost Pre preuzimanja pitaj gde želim da sačuvam svaku datoteku, tj. Always ask you where to save files.


Upozorenje

U postupcima u kojim koristimo datoteke preporučujemo opreznost, jer je najčešće reč o postupcima tokom kojih menjamo veću količinu podataka.

2 Korisnički interfejs COBISS Lib

Korisnički interfejs COBISS Lib sastavljaju sledeće komponente:

2.1 Glavni prozor COBISS Lib

Funkcionalnosti glavnog prozora COBISS Lib su sledeće:

Glavni prozor aplikacije COBISS Lib
  1. Opcija prelaska na način prikaza preko celog ekrana
  2. Prikaz informacije o bazi i odeljenju u koje smo prijavljeni
  3. Izbor odeljenja i opcija promene odeljenja
  4. Uvid u istoriju zapisa
  5. Uvid u omiljene zapise
  6. Uvid u poruke i obaveštenja sa informacijom o njihovom broju
  7. Pristup mestu za obradu rezervacija sa podatkom o broju pristiglih rezervacija
  8. Pristup mestu za praćenje zahteva za međubibliotečku pozajmicu (MP) s informacijom o broju pristiglih zahteva
  9. Pomoć i informacije o aplikaciji COBISS Lib
  10. Opcija promene teme (tamna/svetla)
  11. Informacija o prijavljenom korisniku i ujedno dugme za odjavu iz aplikacije COBISS Lib
  12. Naziv sadržinskog sklopa sa pripadajućom ikonom koja označava sklop
  13. Opcija za dodavanje novog zapisa u izabrani sadržinski sklop
  14. Klik na naziv sadržinskog sklopa za otvaranje pretraživača za izabrani sadržinski sklop
  15. Naziv postupaka u sadržinskom sklopu Pojedinačni postupak pokrećemo klikom na naziv postupka.
  16. Deo prozora u kojem biramo segment aplikacije COBISS Lib Ispisuju se samo oni segmenti za koje imamo dozvolu za pristup.
  17. Opcija prelaska na aktivne pretraživače
  18. Kod postupaka koje možemo da aktiviramo koristeći prečice na tastaturi ispis kombinacije tastera u ekranskom savetu (npr. kombinacija tastera [Alt W] za prebacivanje na aktivne pretraživače)
  19. Dugmad sa prečicama za izvođenje postupaka

2.2 Pretraživač

U pretraživaču COBISS Lib objedinjeni su elementi pretraživača i radnog prostora. Spisak pronađenih zapisa predstavlja radni prostor za izabrani sadržinski sklop i omogućava izvođenje postupaka koje možemo da izvodimo sa izabranim zapisima u tom sklopu.

Pretraživač nudi sledeće opcije:

Pretraživač u sadržinskom sklopu Polje 996/997 u aplikaciji COBISS Lib
  1. Jezičci sa nazivom sadržinskog sklopa u kojem smo pretraživali podatke od poslednje prijave u COBISS Lib (na slici je aktivan pretraživač sadržinskog sklopa Polje 996/997)
  2. Polje za pretraživanje po ključu (npr. po inventarskom broju u pretraživaču Polje 996/997), ključnim rečima ili pretraživanje upisom zahteva za pretraživanje (komandno pretraživanje)
    Komandno pretraživanje je izvodljivo u sklopovima Građa, Polje 996/997 i Bibliografski zapis.
  3. Dugme za ispis spiska prefiksa i sufiksa za pretraživanje i opis opcije ograničavanja i skeniranja
  4. Padajući spisak sa nazivom sadržinskog sklopa ako je u pretraživaču omogućeno pretraživanje po više sklopova istovremeno
  5. Padajući spisak za izbor polja za pretraživanje
  6. Padajući spisak za izbor operatora EMPTY, NOT ili NOTEMPTY
  7. Polja za unos zahteva za pretraživanje
  8. Dugme za izvođenje pretraživanja Ako ne unesemo zahtev za pretraživanje, klikom na dugme potražimo sve zapise u izabranom sadržinskom sklopu.
  9. Dugme za pregled pojmova
  10. Dugme za uklanjanje polja za pretraživanje
  11. Dugme za dodavanje dodatnog polja za pretraživanje
  12. Dugme za brisanje celog upisanog zahteva za pretraživanje
  13. Dugme za ponavljanje poslednjeg potraživanja
  14. Padajući spisak za izbor podataka po kojem rezultati pretraživanja treba da se sortiraju Možemo da odredimo opadajući ili rastući način sortiranja.
  15. Padajući spisak za izbor sačuvanih upita
  16. Dugme za pristup uređivanju sačuvanih upita
  17. Dugme za čuvanje upita
  18. Dugme za uređivanje i izbor prikaza rezultata pretraživanja
  19. Dugme za dodavanje zapisa u prečice
  20. Dugme za učitavanje sledećih 100 zapisa (podrazumevano se ispisuje samo prvih 20 zapisa)
  21. Dugme za otvaranje pregledača zapisa, pri čemu prethodno moramo da označimo jedan ili više pronađenih zapisa
  22. Dugme za otvaranje editora zapisa, pri čemu moramo prethodno da označimo jedan rezultat
  23. Dugme za dodatne opcije, pri čemu prethodno treba označiti jedan ili više pronađenih rezultata: izvoz u datoteku u .txt formatu, štampanje ili slanje na destinacije, dodavanje u red za ispis i novo učitavanje zapisa iz baze podataka (osvežavanje)
  24. Polje za označavanje rezultata
  25. Polje za označavanje/uklanjanje oznake svih učitanih rezultata
  26. Ispis broja pronađenih rezultata
  27. Dugmad za izvođenje postupaka
  28. Opcija prikaza aktivnih, odnosno otvorenih pretraživača

Ako je u sadržinskom sklopu aktivan postupak za dodavanje novog zapisa, prikazuje se i dugme Dodaj Dodaj, i to ispred dugmeta Uredi Uredi. U pretraživaču sadržinskog sklopa Građa na raspolaganju je i dugme Preuzmi zapis za preuzimanje zapisa iz uzajamne baze podataka.

Označavanje željenog obima rezultata

Ako želimo da označimo samo određeni obim rezultata (npr. rezultate kod zaporednih brojeva od 8. do 15. mesta), to ćemo učiniti tako što:

– prvo pritisnemo i držeći taster <Ctrl> kliknemo na red sa rezultatom u pretraživaču koji treba kao prvi da bude obuhvaćen u obimu koji želimo da označimo; – potom pritisnemo i držeći taster <Shift> kliknemo na red sa rezultatom u pretraživaču koji u našem izabranom obimu treba da bude označen kao poslednji.


Učitavanje zapisa u pretraživač

Novi zapis ili zapis kojim smo izvodili postupke učitava se na vrh rezultata pretraživača, dakle, kao prvi rezultat u pretraživaču. U isto vreme dodatni zapis se označava, a program nas premešta na taj rezultat u pretraživaču.


Pretraživanje po istim poljima za pretraživanje

Prilikom pretraživanja po istim poljima za pretraživanje u poljima za pretraživanje uvažava se operator OR ako sva ista polja za pretraživanje imaju izabran dodatni operator =. Inače se između istih polja za pretraživanje uvažava operator AND.

2.3 Editor

Delovi i opcije editora su:

Editor podataka o članu
  1. Red s naslovom editora s nazivom sadržinskog sklopa
  2. Jezičci editora
  3. Naziv podatka (ako je unos podatka obavezan, naziv podatka označen je asteriskom) Oznaka obaveznog podatka
  4. Vrednost podatka koju unosimo upisivanjem u polja za unos ili prozore za unos vrednosti, izborom sa padajućih spiskova ili šifrarnika, označavanjem polja za potvrđivanje itd.
  5. Opcija za uspostavljanje, pregled i brisanje relacije tog zapisa sa drugim zapisima
  6. Sadržani zapisi s opcijom dodavanja, uređivanja, brisanja i pregledanja
  7. Dugmad za izvođenje postupaka kod izabranog zapisa
  8. Dugme U redu za čuvanje zapisa
  9. Dugme Otkaži za izlazak iz editora bez čuvanja promena u zapisu

2.4 Pregledač

Pregledač COBISS Lib omogućava pregledanje zapisa i učitavanje izabranih zapisa u aktivni pretraživač, prečice ili istoriju.

Delovi i opcije pregledača su:

Pregledač izabranog zapisa
  1. Red s naslovom koji prikazuje naziv sadržinskog sklopa
  2. Dugmad za pomeranje po zapisima: Nazad, Napred, Prethodni i Sledeći
  3. Ispis podataka za izabrani zapis
  4. Povezani zapisi
  5. Dugme Izaberi koje učitava izabrani zapis u aktivni pretraživač
  6. Dugme Pokaži koje otvara pregledač za izabrani povezani zapis
  7. Dugme Dodaj u prečice kojim se izabrani zapis dodaje u prečice
  8. Dugme U istoriju koje izabrani zapis dodaje u istoriju

U aktivne pretraživače možemo istovremeno da učitavamo samo zapise iz istog sadržinskog sklopa. Ako u povezanim zapisima umesto pojedinačnog zapisa označimo naziv povezanog sadržinskog sklopa i potom kliknemo na dugme Izaberi, otvoriće se novi prozor sa tabelom zapisa u povezanom sadržinskom sklopu. Opcije u tom prozoru su iste kao i one koje omogućava pretraživač u delu u kojem se ispisuje rezultat pretraživanja.

2.5 Segment Ispisi

Segment Ispisi je postavljen na isti nivo kao i ostali segmenti aplikacije COBISS Lib.

U glavnom prozoru ovog segmenta opcije su postavljene po jezičcima:

Ispisi u aplikaciji COBISS Lib

Dostupni su jezičci sa sledećim opcijama:

  1. Omiljeni ispisi (jezičak Omiljeni) na kojem možemo da izaberemo jedan od svojih omiljenih ispisa ili omiljenih ispisa na nivou biblioteke
  2. Svi ispisi (jezičak Ispisi) na kojem možemo da izaberemo sistemske i korisničke definicije ispisa
  3. Bibliografije gde možemo da pripremamo ispise u ovoj oblasti
  4. Varijable koji omogućava uvid u varijable (sistemske i korisničke definicije) i njihovo uređivanje
  5. Sortiranja koji će omogućavati uvid u sortiranja i njihovo uređivanje (ova opcija nije još realizovana)
  6. Izvoz podataka koji pored izvoza podataka omogućava i uvid u izvezene podatke
    Za upotrebu ove funkcionalnosti nije potrebna privilegija za rad u segmentu Ispisi.

Nakon klika na naziv pojedinačne grupe ispisa, varijabli itd. otvara se nov prozor u kojem možemo da izaberemo postupak koji pojedinačna funkcionalnost omogućava. Možemo da označimo npr. ispis kojim želimo nešto da izvedemo (7). Postupak potom izvodimo klikom na odgovarajuće dugme (8); npr. na dugme Pripremi ispis za izvođenje pripreme ispisa.

2.6 Istorija

Klikom na dugme Istorija otvara se prozor Istorija koji omogućava uvid u zapise kojim smo u svom radu izvodili postupke.

Broj zapisa u istoriji

U istoriji se čuva najviše 500 zapisa kojim smo izvodili aktivnosti u svom radu. Kada se to ograničenje dostigne, iz istorije se automatski brišu zapisi koji su u istoriju prvi dodati.

2.7 Prečice

U svom radu zapise iz različitih sadržinskih sklopova koje često koristimo možemo da dodamo u prečice. Njima pristupamo klikom na dugme Prečice. Zapise u prečice možemo da dodamo izborom zapisa u rezultatima pretraživanja u pretraživaču i iz pregledača.

Ograničenje broja prečica

Najveći broj sačuvanih prečica je 100. Kada se ova granica dostigne, zapisi se više ne dodaju u prečice. U ovom slučaju iz prečica treba da se izbrišu zapisi koje više često ne koristimo u svom radu.

3 Posebni prozori

3.1 Prozor Kartica

U prozoru Kartica izvodimo postupke evidentiranja građe kod člana i odeljenja, a možemo da pristupimo editoru podataka o članu i lokalnom fondu građe biblioteke. Ovaj prozor zamenio je prozor Građa domaće biblioteke u COBISS3.

Prozor Kartica - jezičak Pozajmica

Funkcionalnosti prozora Kartica su:

  1. Informacija o članu, odnosno odeljenju za koje smo otvorili evidenciju građe
  2. Padajući spisak za izbor postupka koji ćemo izvesti s građom (npr. pozajmica, vraćanje, rezervacija…)
  3. Dugme za otvaranje kataloga biblioteke u COBISS+
  4. Dugme za otvaranje pretraživača fonda građe za pozajmicu Pronađenu građu na osnovu izbora možemo da pozajmimo, rezervišemo itd.
  5. Ako postoje prečice na tastaturi za taj postupak, na dugmadi za izbor postupaka u ekranskom savetu prikaz kombinacije tastera prečice na tastaturi
  6. Opcija prikaza građe svih odeljenja (u biblioteci s odeljenjima)
  7. Dugme za promenu odeljenja biblioteke (u bibliotekama s odeljenjima)
  8. Jezičci građe evidentirane kod člana (po statusima građe) Uvek se vide jezičci Sva građa i Pozajmica, a drugi jezičci se vide samo kada je kod člana evidentirana građa s pojedinačnim statusom, inventar ili izvori na internetu.
  9. Dugmad za postupke koje možemo da izvodimo evidentiranom građom na osnovu izbora na spisku (npr. produženje roka pozajmice, pozajmica rezervisanog slobodnog primerka) Postupci su različiti u zavisnosti od izabranog jezička
  10. Padajući spisak za promenu prikaza evidentirane građe (npr. građe koja je evidentirana na tekući dan)
  11. Dugme za pripremu i štampanje ili slanje reversa
  12. Opcija označavanja građe na kojoj želimo da izvedemo postupak
  13. Glavni deo prozora sa podacima o evidentiranoj građi
  14. Postupci koje možemo da izvodimo sa evidentiranom građom (pre toga označimo primerak kod kojeg želimo da izvedemo postupak)
  15. Podaci o članu odakle možemo da pređemo u editor člana ili izvodimo pojedinačne metode za izabranog člana (npr. uvid u transakcije kod člana)

Pristup postupcima s građom

Postupke koje možemo da izvodimo sa građom možemo da izaberemo sa padajućeg spiska; v. br. 4 na gornjoj slici.

Izvođenje pojedinačnih postupaka u prozoru Kartica možemo da aktiviramo prečicama na tastaturi, tako npr. kombinacijom tastera <Alt + I> aktiviramo postupak pozajmice van biblioteke.

Klikom na naziv pojedinačnog jezička na padajućem spisku aktivira se postupak koji na tom jezičku možemo da izvedemo, tako npr. klik na naziv jezička Pozajmica aktivira postupak Pozajmi van biblioteke, klik na naziv jezička Vraćanje aktivira postupak Vrati/Briši

3.2 Izvoz podataka

Funkciji za izvoz podataka pristupamo u segmentu Ispisi na jezičku Izvoz podataka. Na ovom jezičku možemo da pristupimo i datotekama sa izvezenim podacima.

Pristup izvozu podataka

Za upotrebu ove funkcionalnosti nije neophodna privilegija za rad u segmentu Ispisi.

Glavni prozor Izvoz podataka ima oblik duplog prozora gde u levom prozoru izaberemo podatke za koje želimo izvoz podataka, a možemo da izaberemo i opciju pripreme upita ili filtera. Nakon klika na opciju Dodaj ili Dodaj sve podaci koje ćemo izvesti prelaze u desni prozor.

Funkcionalnosti u prozoru za izvoz podataka su sledeće:

Prozor Izvoz podataka
  1. Izabrani sadržinski sklop
  2. Podaci sadržinskog sklopa gde klikom na naziv podatka označimo one koje želimo da uključimo u izvoz
  3. Dugme za formiranje upita ili filtera
  4. Dugmad za dodavanje podataka u izvoz
  5. Dugmad za uklanjanje podataka iz izvoza
  6. Podaci koje smo izabrali za izvoz
  7. Dugme za pokretanje izvoza podataka
  8. Dugme za dodavanje potpolja
  9. Dugme za uključivanje korisnički definisanih atributa
  10. Dugme za izvođenje pretraživanja
  11. Dugme za čuvanje definicije izvoza podataka

3.3 Pretraživač Katalog

U COBISS Lib za potrebe pretraživanja građe koristimo katalog biblioteke u COBISS+. Nakon izbora opcije COBISS+ (npr. u prozoru Kartica) otvara se katalog u COBISS+ za lokalnu bazu podataka u koju smo prijavljeni. U slučaju biblioteke s odeljenjima otvara se katalog za odeljenje u koje smo prijavljeni u COBISS Lib.

Rezervacija građe

Ako građu želimo da rezervišemo na osnovu izbora iz kataloga COBISS+, rezervišemo je tako što pregledamo detaljne podatke o fondu i odatle prekopiramo inventarski broj građe koju želimo da rezervišemo.

Za potrebe pretraživanja građe po fondu, koji biblioteka ima na raspolaganju za pozajmicu, iz prozora Kartica člana ili odeljenja klikom na dugme Katalog omogućen je pristup pretraživaču građe. Po fondu građe pretražujemo na isti način kao što pretražujemo građu u pretraživaču Polje 996/997.

U pronađenim primercima građe možemo da označimo jedan ili više primeraka i izvedemo sledeće postupke:

Pretraživanje korišćenjem pametnog reda

U prvom polju za pretraživanje pretraživača Katalog u polju Inventarski broj (f) ili komandno pretraživanje ili ključne reči možemo da pretražujemo po fondu građe upisom inventarskog broja, autora ili naslova građe.

3.4 Prozor Kalendar u modelu izlaženja

U COBISS Lib prozor za uređivanje datuma prijema sveski razlikuje se od prozora Kalendar izlaženja u COBISS3. Razlike su sledeće:

Prozor Kalendar u modelu izlaženja
  1. Podaci o učestalosti i periodu izlaženja
  2. Određivanje izlaska sveske, prevashodno kod učestalosti nije poznato, neodređeno, drugo
  3. Određivanje kada sveska nije izdata
  4. Određivanje da publikacija ne izlazi tokom praznika

4 Segment Podešavanja i administracija

U segmentu Podešavanja i administracija dostupne su funkcionalnosti segmenta COBISS3/Upravljanje aplikacijama i funkcionalnosti koje se u COBISS3 nalaze kod opcije Sistem.

U ovom segmentu dostupna je i opcija za podešavanje prečica na tastaturi za izvođenje postupaka.

Pristup segmentu Podešavanja i administracija

Pristup segmentu omogućen je svim korisnicima, ali za izvođenje pojedinačnih postupaka (npr. uređivanje podataka o partnerima) potrebne su posebne privilegije.

U segmentu Podešavanja i administracija uređujemo podešavanja za sledeće sadržinske sklopove:

Omogućeno je i pretraživanje po bazi podataka COLIB.

4.1 Podešavanje prečica na tastaturi za izvođenje postupaka

Da bismo ubrzali rad u COBISS Lib, za unapred određene postupke koje najčešće izvodimo možemo da podesimo i aktiviramo tastere za brzi pristup izvođenju ovih postupaka. Tastere sami dodajemo i dajemo im naziv; vezani su za korisničko ime.

Postupak

  1. U sklopu Podešavanja izaberemo postupak Podesi prečice za postupke.
    Otvara se prozor Editor prečica do postupaka.
  2. Nakon klika na dugme Dodaj otvara se prozor za podešavanje prečica na tastaturi.
    Mišem označimo postupak za koji želimo da podesimo prečicu. Za svaku prečicu na levoj strani prozora Oznaka postupka upišemo naziv tipke od najviše četiri slova ili brojeva za prečicu do postupka, a kod opcije Aktivnost klikom u prozoru za potvrđivanje označimo da li će prečica biti aktivna ili ne.
  3. Podešavanja sačuvamo klikom na dugme U redu.
    Vratimo se u prozor Editor prečica do postupaka.
  4. Nakon klika na dugme Izlaz dugme sa unapred određenom ikonom i upisanim nazivom dodaće se ispod reda sa naslovom aplikacije COBISS Lib.

Možemo da uredimo i redosled dugmadi ili da ih izbrišemo. Ove opcije su dostupne u komandnom redu prozora Editor prečica do postupaka.

Prečice na tastaturi za promenu odeljenja i otvaranje prozora GDB

U COBISS Lib promena odeljenja biblioteke uređena je u obliku dugmeta u redu sa naslovom prozora aplikacije, a metoda Građa domaće biblioteke zamenjena je metodom Kartica. Stoga za ova dva postupka podešavanje prečica na tastaturi u COBISS Lib nije podržano, a obe prečice na tastaturi, ukoliko smo ih podesili u COBISS3, biće povučene u COBISS Lib nakon čuvanja podešavanja prečica.

5 Saveti za rad u COBISS Lib

Oblast rada Saveti
Podešavanje veličine prikaza u interfejsu Veličinu prikaza uređujemo opcijom Povećaj, odnosno Zoom u internet pregledaču.
Sakrivanje naziva segmenata Klikom na ikonu Prikaži/sakrij segmente možemo da sakrijemo segmente programa. Tako povećavamo radni prostor. Ako ponovo kliknemo na ovu ikonu, segmenti se ponovo prikazuju.
Prikaz prostora sa otvorenim pretraživačima – radni prostor U COBISS Lib radni prostor je zamenjen funkcionalnostima pretraživača u COBISS Lib. Zapisi sa kojim izvodimo postupke učitavaju se u deo pretraživača sa prikazanim rezultatima pretraživanja. Pritom se otvara onoliko pretraživača koliko ima sadržinskih sklopova s kojim smo izvodili postupke u COBISS Lib. To znači da su zapisi s kojim smo radili raspoređeni po pojedinačnim pretraživačima. Tim pretraživačima pristupamo klikom na ikonu Aktivni pretraživači.
Podešavanje dugmadi za pojedinačne postupke Za neke od najčešće izvođenih funkcionalnosti u segmentu Podešavanja i administracija u sadržinskom sklopu 6 – Podešavanja postupkom Podesi prečice za postupke možemo da podesimo dugmad koja se postavljaju ispod reda sa naslovom COBISS Lib. Dugmad se vidi u svim segmentima.
Označavanje prostora zapisa u pretraživaču, pregledaču Prvo pritisnemo i držimo tipku <Ctrl> i kliknemo na red sa rezultatom u pretraživaču, odnosno zapisom u pregledaču koji kao prvi treba da bude obuhvaćen u obimu koji želimo da označimo; potom pritisnemo i držimo tipku <Shift> i kliknemo na red sa rezultatom, odnosno zapisom koji kao poslednji treba da bude označen u izabranom obimu.
Povezani zapisi Povezane zapise (npr. u pretraživaču) možemo da pregledamo klikom na dugme Pokaži koje otvara pregledač izabranog zapisa. U donjem delu prozora prikazani su povezani zapisi koje možemo da pregledamo, učitamo, sačuvamo u omiljene ili dodamo u istoriju.
Preuzimanje zapisa Prilikom preuzimanja zapisa za potrebe uređivanja ograničenog skupa podataka (na novom jezičku internet pregledača) automatski se otvara aplikacija COBISS Cat gde je ponuđena opcija Uređivanje ograničenog skupa bibliografskih podataka. Podatke možemo da uredimo i sačuvamo. Potom jezičak internet pregledača zatvorimo, jer se COBISS Cat za svako preuzimanje zapisa otvara na novom jezičku internet pregledača.
Za brži pristup opciji za preuzimanje zapisa, u pretraživaču Građa dodato je dugme Preuzmi zapis za izvođenje ovog postupka.
Građa domaće biblioteke Postupak Član / Građa domaće biblioteke iz COBISS3 u COBISS Lib zamenjen je postupkom Kartica.
Katalog u pozajmici U COBISS Lib ova opcija je zamenjena opcijom Katalog. Ova opcija je dostupna u prozoru Kartica gde je na raspolaganju i dugme COBISS+ koje otvara katalog biblioteke u COBISS+.
Segment Podešavanja i administracija U ovom segmentu dostupne su funkcionalnosti segmenta COBISS3/Upravljanje aplikacijama i funkcionalnosti koje se u COBISS3 nalaze kod opcije Sistem.
Izvoz podataka Funkcionalnost Izvoz podataka nalazi se u segmentu Ispisi na jezičku Izvoz podataka. Izvezenim datotekama i u COBISS Lib možemo da pristupimo opcijom Datoteke sa izvezenim podacima koja je na raspolaganju na ovom jezičku. Datoteke se čuvaju samo 7 dana od nastanka, a potom se brišu.
Datoteke s izvezenim podacima Kod opcije Datoteke s izvezenim podacima koja se nalazi na jezičku Izvoz podataka dostupne su i datoteke sa ispisima koje smo pripremili i otvorili u pdf formatu. Datoteke se čuvaju samo 7 dana od nastanka, a potom se brišu.
Inventar U COBISS Lib funkcionalnost pozajmice inventara izvodi se iz prozora Kartica izabranog člana, tako što u desnom delu tog prozora kod podataka o članu kliknemo na dugme Inventar. Podaci o inventaru vide se u prozoru Kartica na jezičku Inventar.
Teškoće sa štampanjem U slučaju teškoća sa štampanjem (npr. nalepnica ili revers se ne štampaju), moramo da proverimo:
– da li su logičke destinacije uređene (segment Podešavanja i administracija / sklop 6 – Podešavanja / Logičke destinacije)
– da li je štampač lokalno ili mrežno priključen (proverite sa administratorom vaših uređaja)
– da li je za potrebe štampanja na mrežnim štampačima uređen user (proverite sa administratorom vaših uređaja)
– funkcionisanje servisa COBISS DGW (segment Podešavanja i administracija / sklop 9 – Server / Testiraj vezu sa COBISS DGW)


Korišćenje tastera Nazad i Ponovo učitaj stranicu (Reload, F5) u internet pregledaču prilikom rada u COBISS Lib

Funkcija Nazad i Ponovo učitaj stranicu ponovo učitavaju aplikaciju COBISS Lib i vraćaju nas na kontrolnu tablu, a sve nesačuvane promene time se gube. Stoga vam ne savetujemo da koristite ove dve funkcije. Takođe, moramo da vodimo računa o tome da COBISS Lib nije otvoren na više od jednog jezička internet pregledača.

6 Spisak prečica na tastaturi (hot keys) za izvođenje nekih postupaka

Prečice na tastaturi (eng. keyboard shortcuts) možemo da koristimo u različitim delovima korisničkog interfejsa aplikacije COBISS Lib:

i rade u kombinaciji sa tasterom Alt.

Kod postupaka gde je uključena ova opcija prečica na tastaturi ispisuje se u obliku ekranskog saveta kada se mišem postavimo na naziv postupka.

6.1 Prečice na tastaturi u glavnom prozoru COBISS Lib

Prečice na tastaturi funkcionišu bez obzira na izabrani segment, ali funkcionisanje je ograničeno na eventualne neophodne privilegije za izvođenje pojedinačnog postupka.

Prečica na tastaturi (hot keys) Postupak, metoda Napomena
<Alt + D> Građa / Kontrola dotoka
<Alt + G> Polje 996/997 / Pregledaj
<Alt + I> Član / Kartica
<Alt + S> Član / Evidentiraj posetu
<Alt + V> Zauzeta građa / Vrati, briši
<Alt + A> Zauzeta građa/ Vrati sa zadrškom
<Alt + M> Mesto za obradu rezervacija / Praćenje i obrada rezervacija slobodne građe
<Alt + P> Mesta za preuzimanje građe / Pripremi građu za preuzimanje ili dostavljanje
<Alt + N> Račun / Podmiri potraživanje za nečlana
<Alt + O> Odeljenje Promena odeljenja biblioteke; samo u bibliotekama sa pozajmicom organizovanom po odeljenjima
<Alt + C> Stanje blagajne / Otvori fioku kase
<Alt + K> Građa / Katalog
<Alt + H> Građa / Preuzmi građu iz COBIB-a
<Alt + B> Odeljenje / Prenesi građu (bibliobus)
<Alt + W> Aktivira opciju Aktivni pretraživači

6.2 Prečice na tastaturi u pretraživačima

U svim pretraživačima pored prečica na tastaturi koje su dostupne u glavnom prozoru COBISS Lib omogućene su i prečice na tastaturi za sledeće postupke :

Prečica na tastaturi (hot key) Postupak, metoda Napomena
<Alt + U> Uredi
<Alt + J> Pokaži
<Alt + I> Kartica Bez izbora člana u pretraživaču Član – otvara se prozor Pretraživanje po ključu
<Alt + Q> Kartica Samo u pretraživaču Član gde se za izabranog člana otvara prozor Kartica

6.3 Prečice na tastaturi u prozoru Kartica

Prečica na tastaturi (hot key) Postupak, metoda Napomena
<Alt + I> Pozajmi van biblioteke
<Alt + V> Vrati / Briši
<Alt + A> Zadrži
<Alt + P> Produži
<Alt + R> Rezerviši van biblioteke
<Alt + K> Katalog
<Alt + G> Pregledaj
<Alt + C> COMARC
<Alt + D> Revers
<Alt + O> Odeljenje Promena odeljenja biblioteke; samo u bibliotekama sa pozajmicom organizovanom po odeljenjima
<Alt + E> Uredi Otvaranje editora Član za uređivanje podataka o članu
<Alt + X> Blagajna
<Alt + Q> Inventar Aktiviranje opcije evidentiranja postupaka sa inventarom kod izabranog člana
<Alt + N> Napomena
<Alt + L> Građa svih odeljenja Označi opciju prikaza građe svih odeljenja; samo u bibliotekama sa pozajmicom organizovanom po odeljenjima.
<Alt + S> Pozajmi za čitaonicu
<Alt + U> Rezerviši za čitaonicu

7 Početak rada u COBISS Lib

Funkcionalnosti aplikacije možemo da izvodimo kako u COBISS3 tako i u interfejsu COBISS Lib. To znači da će se sve promene napravljene u COBISS3 odmah videti i u COBISS Lib i obratno (npr. ažurirani podaci o fondu, promene u evidenciji o građi člana…). U radu sa COBISS Lib uvažavaće se i podešavanja parametara koji su već uključeni u biblioteci za rad u COBISS3.

Postupci prilikom izvođenja funkcionalnosti u COBISS Lib slični su postupcima u COBISS3, a samo interfejs je drugačiji. To znači da u radu i dalje možemo da koristimo korisničku dokumentaciju koja je pripremljena za COBISS3. Prozori koji su potpuno novi (npr. prozor Građa domaće biblioteke koji je u COBISS Lib zamenjen prozorom Kartica), ukratko su predstavljeni u poglavlju Posebni prozori.

Za razliku od prelaska sa COBISS2 na COBISS3, poseban prelazak sa COBISS3 na COBISS Lib neće biti potreban, stoga otpadaju koraci kao što su:

To znači da odmah nakon instalacije možemo početi s radom u aplikaciji COBISS Lib. Sami možemo da izaberemo koje ćemo postupke prvo početi da izvodimo u COBISS Lib, a koje kasnije. Predlažemo vam da u COBISS Lib što pre počnete da izvodite funkcionalnosti koje najčešće koristite u svom radu.

Istovremeni rad u COBISS3 i COBISS Lib biće moguć još neko vreme.

U slučaju nepravilnog funkcionisanja ili nedostajuće funkcionalnosti obavestite nas o tome što pre na adresu e-pošte podpora@izum.si.